Lieldienu balva pārvērtās par Rīgas sprintu un sacensību datums no Otrajām Lieldienām pārcēlās uz 29.augustu, bet, par spīti šīs sezonas sarežģītajiem apstākļiem, OK Mona un Ozons spēja sarīkot ikgadējās orientēšanās sprinta sacensības Rīgā. Elites grupās pie uzvarām tika favorīti Uldis Upītis un Sandra Grosberga.
Dzegužkalna un Iļguciema apvidus bija gluži pazīstams tiem orientieristiem, kas kā dalībnieki vai organizatori piedalījās Pasaules Veterānu čempionātā pagājušajā vasarā – tad turpat notika sprinta kvalifikācijas sacensības. Lai atkārtošanās nebūtu garlaicīga, karte tika atjaunota pēc jaunā sprinta orientēšanās karšu zīmēšana standarta un distanču plānošanā tika izmantoti mākslīgi veidoti šķēršļi, kas radīja jaunas ceļu variantu iespējas.
Pavisam aptuveni 380 dalībnieki sacentās Latvijas Sprinta kausa otrajā posmā.
Rezultāti
Foto (Guntis Bērziņš)
Kartes
Routegadget
Upītis skrien ātri un precīzi – pārliecinoši uzvar
Slimības dēļ nestartējot Rūdolfam Zērnim, par izteiktu favorītu kļuva Uldis Upītis, kurš uz sevi liktās cerības attaisnoja pilnībā – distanci veicot teicamā tempā un bez būtiskām kļūdām, viņa pārsvars pār otro vietu 15 minūšu distancē bija 39 sekundes.
Uldis Upītis: “Distanci kopumā veicu diezgan stabili, bez nekādām lielākām problēmām, kas arī ļāva droši uzvarēt. Kāda varianta kļūda bija, bet tas arī mazu sekunžu izskatā. Distance bija diezgan interesanta un īsti atslābt nevarēja nevienā brīdī. Ceturtdien noskrēju vienu sprinta treniņu, bet tas arī ir viss, kas saistīts ar gatavošanos sprintam kopš LČ sprintā. Šobrīd vairāk trenējos mežam.”
Cīņa par atlikušajām vietām uz un pie goda pjedestāla gan izvērtās daudz interesantāka un daudz kas izšķīrās pašās distances beigās – pēdējā ceļu varianta izvēlē. Pie 19.kp neklātienē 12 sekunžu intervālā satilpa trīs pretendenti – Artjoms Rekuņenko, Renārs Roze (+0:02) un Rihards Krūmiņš (+0:12), taču etapā uz 20.kp viss sagriezās kājām gaisā.
Upītis (A) 2:04
Krūmiņš (B) 2:17
Roze (C) 2:27
Rekuņenko (D) 2:38
Ātrākos etapa laikus uzrādīja Izraēlas sportists Matans Ivri (2:02) un Uldis Upītis (2:04), kuri izvēlējās labo (A) variantu. Taču vismaz līdzīgu laiku varētu uzrādīt arī kreisajā variantā, pie nosacījuma, ka tas tiek veikts nekļūdīgi. Šo nosacījumu neizpildīja neviens no pārējiem pjedestāla pretendentiem. Artjoms Rekuņenko (D variants, +0:34) strauji mainīja virzienu neilgi pirms paša kp sasniegšanas, un šī kļūda lika viņam finišā atkāpties uz 4.vietu. Renārs Roze (C variants, +0:25) kļūdījās pašā etapa sākumā, neievērojot sētu un arī parkā neizvēlējās labāko trajektoriju, tas ļāva apsteigt Rekuņenko, bet lika piekāpties Krūmiņam. Rihards Krūmiņš (B variants, +0:15) arī neizvēlējās labāko risinājumu etapa otrajā pusē, taču tāpat spēja 20.kp uzrādīt vienādu laiku ar Rozi un ar spēcīgu finišu lejup no kalna pat iegūt 3 sekunžu pārsvaru, tādējādi izcīnot 2.vietu.
Rihards Krūmiņš: “Šim sprintam nebiju nekā speciāli gatavojies. Arī iesildoties sajūtas nebija olimpiskas un cerēju vienkārši veikt savu skrējienu. Distances gaitā izdevās parādīt stabilu sniegumu un vienmērīgu ātrumu, varbūt beigas varēja būt solīdākas, taču nogurums darīja savu. Divi neveiksmīgi varianti uz 17. un 20. punktu un dārgās sekundes zaudētas, bet izskatās, ka konkurentiem neveicās labāk. Jāuzsit pa plecu organizatoriem un jāatzīst, ka distanču plānošanas ziņā no apvidus tika izspiests maksimums, kas elites distancēs ir svarīgi.”
Pieminēšanas vērts ir Matana Ivri sniegums. Mežmalas pārstāvošais Izraēlas sportists, kura personīgais rekords 3000m distancē stadionā ir 8:20(!) distancē rādīja teicamu ātrumu, taču visu zaudēja etapā uz 18.kp. Pat ar visu šo kļūdu, viņš galu galā ierindojās 6.vietā.
Grosberga turpina nevainojami
Sieviešu elitē pēdējā laikā vērojama vēl nebijusi dominance – Sandra Grosberga gluži vienkārši ir tik pārliecinoša, ka sacensību organizatori jau ar izteiktu pārliecību var gādāt personalizētas balvas sieviešu elites uzvarētājai. Arī šoreiz pārsteigumu nebija un Grosberga, esot vadībā no paša pirmā kontrolpunkta, finišā bija iekrājusi 59 sekunžu pārsvaru pār tuvāko sekotāju.
Grosberga: “Distances plānojums mani mazliet pārsteidza, jo sākums bija negaidīti vienkāršs, bet uz beigām bija vairāk it kā viegli punkti, kuros tomēr varēja zaudēt daudz laika, ja izvēlējies nepareizo variantu. Pāris tādās vietās “iekritu”, taču finišā tas man neko daudz nemainīja, jo uz skriešanas ātruma rēķina jau biju ieguvusi pietiekami lielu handikapu. Šogad visas starptautiskās sacensības sprintā ir atceltas, tāpēc tam šobrīd sanāk mazāk gatavoties un izmantoju katru iespēju, lai skrietu sprinta kartē. Paldies Ozonam un Monai par lieliskām sacensībām!”
Puķīte (C) 2:23
Grosberga (A) 2:30
Valdmane (A) 2:44
Blūmentāle (B) 3:07
Sieviešu elitē vairāk nekā vīriešu elitē vietu sadalījumu noteica atšķirības skriešanas ātrumā, bet arī šajā grupā izšķirošs varēja izrādīties pēdējais garais etaps. Irita Puķīte, distances gaitā pieļāvusi pāris neprecizitātes, 6 sekunžu attālumā bija pielaidusi Līgu Valdmani, taču ar labāko etapa laiku pēdējā etapā (B variants, 2:23) pavērsa situācija sev pārliecinoši par labu. Līga Valdmane, gluži kā Sandra Grosberga, izvēlējas labo (A) variantu, taču, kamēr Grosberga šajā etapā Puķītei zaudēja tikai 7 sekundes, Valdmanei nācās piekāpties par 21 sekundi un iztikt ar trešo vietu.
Līga Valdmane: “Šobrīd zaudēju daudz uz skriešanas ātrumu un tas viss ir likumsakarīgi (ļoti aizraujos ar savu audzēkņu pavadīšanu distancē un mācīšanu, tādēļ saviem treniņiem ir mazāk laika). Papildus tam pieļāvu lielu kļūdu uz 5.KP, kur izvēlējos garāko ceļu variantu un nepamanīju necaurskrienamo dzīvžogu. Tajā brīdī nosmējos, ka līdzīgu etapu biju ieplānojusi LČ stafetē, kur arī daži kļūdījās, tagad dabūju atpakaļ. Šajā etapā zaudēju 15 sekundes, bet izcīnīt augstāku vietu arī bez šīs kļūdas nevarētu. Tāpat esmu priecīga, ļoti izbaudu katru startu un distanci, kurā piedalos.”
Pēdējais Latvijas Sprinta kauss – Kurzemē, rudenī
Šogad no svara ir katrs sprints – Latvijas Sprinta kausa izcīņā ir tikai trīs posmi un divi no tiem skaitīsies kopvērtējumā. Pēdējais no tiem notiks Aucē, Kurzemes rudens (agrāk pazīstams kā Kurzemes pavasaris) nedēļas nogalē 24.-25.oktobrī.
Vīriešu elites kopvērtējumā trijnieks šobrīd ir tāds pats kā Rīgas sprintā: Upītis, Krūmiņš, Roze. Labākajā situācijā, lai uzvarētu kopvērtējumā ir Uldis Upītis. Krūmiņam vajadzētu uzvarēt un cerēt, ka Upītis nemaz pie punktiem netiktu. Teorētiski kopvērtējumā uzvarēt var arī Latvijas čempions sprintā Andris Jubelis – tādā gadījumā viņam jāizcīna vismaz otrā vieta un jāatstāj Upītis aiz sevis.
Sieviešu elitē uzvaru kopvērtējumā jau ir nodrošinājusi Sandra Grosberga.
Latvijas Sprinta kausa kopvērtējums atrodams ŠEIT.