Vakar Mežaparkā tika aizvadīta ilgi gaidītā Ozona Mila – iespējams labākais šīs ziemas orientēšanās pasākums. Atšķirībā no pagājušā gada RSP Milas, kas norisinājās visas nakts garumā, Ozona Milu tika izlēmts sarīkot krietni īsākā un dinamiskākā formātā. Organizatoriskos darbus arī šogad uzņēmās pats idejas autors, Ozona un Latvijas pieaugušo izlases treneris – Edgars Bernāns, kuram palīgā nāca mūsu jauniešu trenere Elīna Kārkliņa. Smelies iedvesmu un aizguvis jaunu o-tehnikas treniņu idejas no pagājušajā nedēļas nogalē notikušā Baltijas treneru semināra un tā lektora – Zviedrijas pieaugušo izlases trenera un koordinātora, Edgars izplānoja 6 aizraujošus orientēšanās uzdevumus.

KnaģO  — visi dalībnieki startē reizē un skrien parastu distanci, kur katrā punktā ir 6 veļas knaģi. Pieskrienot pie punkta, dalībniekam ir jāpaņem viens knaģis un tad jāturpina distance caur papildus punktu, kas kartē ir atzīmēts ar zilu krāsu, bet, ja dalībnieks netiek pie knaģa, tad uz papildus punktu nav jāskrien. Uzvar jeb visvairāk punktu iegūst tas, kuram finišā ir visvairāk knaģu.
LapsO — kartē ar pārtrauktu līniju ir iezīmēts aplis, kura vidū atrodas trīs kontrolpunkti ar atzīmēšanās ierīci. Visi dalībnieki startē reizē, tai pašā brīdī Edgars mierīgā solī sāk iet pa šo apli pulksteņrādītāja virzienā ar vēl vienu atzīmēšanās ierīci rokā. Dalībniekiem ir jāatzīmējas tikai vienā no trim punktiem un tad jāatzimējas pie Edgara, kurš visu laiku turpina ceļu pa apli. Tad atkal jādodas uz kādu no kontrolpunktiem, pēc kā atkal pie Edgara utt. Mērķis – dabū pēc iespējas vairāk kontrolpunktu atzīmes, kamēr Edgars nav apgājis pilnu apli.
NordbergO — Vai Jūs zināt, kas ir Anders Nordberg? Anders ir viens no Norvēģijas izlases līderiem, sudraba medaļas ieguvējs 2010. gada pasaules čempionāta garajā distancē Trondheimā un viens no visu laiku labākajiem nakts orientieristiem. Viņš fenomenālie skrējieni Jukolas un Tiomilas nakts etapos ir neviļus radījuši leģendu, ka viņš redzot naktī bez gaismas tik pat labi, cik dienā. Par godu šai leģendai Edgars arī radīja šo uzdevumu – distanci, kura jāveic pilnīgā tumsā ar izslēgtu lampu. Arī šeit visiem dalībniekiem kopējais starts.
FarstO – kopējais starts, pa vienam dalībniekam no katras komandas dodas uz vienu noteiktu kontrolpunktu, kurā nekā nav, ne luktura, ne arī atstarotāja, un atstāj tur kādu savas komandas izvēlētu priekšmetu, piemēram, cepuri vai šalli, un tad dodas atpakaļ uz startu, kur nodod stafeti komandas biedram. Komandas biedram ir jāaizskrien uz to pašu punktu, jāatrod un jāpaņem atstātais priekšmets, pat, ja tas ir ielikts napareizā vietā, tad jāaskrien uz nākamo punktu pulksteņrādītāja virzienā un jau tur jāastāj tas priekšmets, pēc kā jādodas uz startu nodot stafeti tālāk. Šādā veidā komandām ir jāskrien visi kontrolpunkti. Uzvar tā komanda, kas pirmā nogādā savu priekšmetu finišā.
LineO – visi startē reizē, skrien pa līniju, uz kuras ir izlikts nezināms skaits kontrolpunktu bez atstarotājiem.
Zig-ZagO – startē reizē pa vienam dalībniekam no katra komandas. Dalībnieks paņem pirmo punktu un nodod stafeti savam komandas biedram vietā, kur kontrolpunktus savienojošā līnija šķērso ceļu. Uzvar tā komanda, kas pirmā sasniedz finišu.

Daļa no ozoniešiem šobrīd aizvada treniņnometni Sicīlijā, viens otrs ir traumēts, bet citi vairāk kā 100 biedri deva priekšroku citām aktivitātēm un pasākumiem šīs sestdienas vakarā. Galu galā, no tumsas un sniega nenobijās un kluba mājās ieradās 9 sportisti, kuru vidū arī divas sieviešu dzimtes pārstāves – Elizabete un Kristīne. Šīs nelielais dalībnieku skaits tik sadalīts 4 komandās – trijās pa 2 cilvēkiem un vienā trīs.


Mazliet pēc septiņiem vakarā brašie ozonieši ar spēcīgām un ne tik spēcīgām lampām devās knaģu medībās. Nevienu brīdi neviena no komandām nevarēja būt pārliecināta par uzvaru – katrā no uzdevumiem intrīga saglabājās līdz pat finišam. Fantastisku un apbrīnas vērtu sniegumu rādīja 13 gadīgā Elizabete un 15 gadīgais Rūdolfs, kas vienlīdzīgi cīnījās ar tādiem pieredzējušajiem sportistiem un kluba līderiem kā Anatolijs, Valters un Dāvis. Smiekli, smaidi un skaļas diskusijas aizpildīja gaidīšanas mirkļus stafešu uzdevumos un pārejas posmos starp uzdevumiem. Bija smagi, brīžiem pat ļoti, aukstais gaiss lielā ātrumā aizsita elpu, bet dziļais sniegs lika izjust katru soli, ne vien vienu reizi kādu no dalībniekiem noguldinot zemē, taču neskatoties uz to visu, neviens no dalībniekiem ne mirkli nenožēloja savu vakara pasākuma izvēli. Ozona cerībai šī gada Eiropas jauniešu čempionātā Čehijā – Dāvim šī sacīkste vispār bija jau 5. un 6. treniņstunda dienā – rīta kalna treniņš Siguldā un smagā vingrošana Ievas vadībā viņu nespēja atturēt no dalības arī Ozona Milā. Pēc sešu uzdevumu un divām mežā pavadītajām stundām pārliecinošu uzvaru šī gada Ozona Milā izcīnīja Valters un Rūdolfs, kuri jau knaģos spēra lielu soli pretī uzvarai!

Pēc atgriešanās mājās Valters savā tviterī Ozona Milu raksturoja kā “Nāvīgi labu”, kas ir augstākāis iespējamais novērtējums, kādu vispār kāds pasākums var saņemt. Savukārt, Anatolijs svētdien komentēja, ka viņam šīs pasākums tik ļoti patika, ka viņš būtu gatavs to atkārtot kaut vai nākamajā dienā. Nākamajā dienā varbūt nē, bet šīs Ozona Milas dalībnieku vidū jau klīst runas par to, ka jau tuvākajā laikā varētu atkārtot, bet tikai šoreiz bezsniega apstākļos. Cerams, ka tad uz starta līnijas mēs ieraudzīsim daudz vairāk ozoniešu.

Komandu sadalījums pa vietām pēc divas stundas ilgušās sacīkstes Mežaparkā:
1. Valters un Rūdolfs
2. Māris un Dāvis
3. Anatolijs un Elizabete
4. Kristīne, Mārtiņš un Jānis
Pilni rezultāti ar punktiem.
Video no Ozona Milas.

Treniņš