Pavisam 111 komandas 8.augustā ļāvās Ozona kluba izteiktajam aicinājumam piedalīties Latvijas Stafešu kausa otrā posma sacensībās – Ozona čempionātā stafetēs Vangažu mežā. Svelmainajā saulē elites grupās nosvērtāko orientēšanos un ātrākos rezultātus uzrādīja OK Kāpa (Irita Puķīte, Ieva Rukšāne, Agnese Dzērve) un OK Saldus (Atis Rešķis, Kristaps Jaudzems, Rūdolfs Zērnis).

Pirms sacensībām
Līdzīgi kā pagājušajā gadā, kad Ozons šajā pašā mežā un sacensību centrā rīkoja individuālās sacensības, arī šoreiz dalībniekus sacensību centrā sagaidīja cepinoši saules stari, kas apvidū esošos kalnus vērta vēl augstākus, purvus – ar viršiem aizaugušākus un jaunaudzes vēl mazāk caurejamas. Fiziskie apgrūtinājumi noveda pie vairākām lielām kļūdām, ko izskaidrot var ar skābekļa trūkumu smadzeņu darbībai.

Sieviešu elitē par uzvaru spēkojās trīs līdzigas komandas
Patiesi aizraujoša izvērtās cīņa par uzvaru sieviešu elites grupā, kurā pirms starta tika prognozēta OK Alnis iespējamā dominance. Taču pēdējā brīža izmaiņas komandu sastāvos lika prognozes saburzīt un izmest papīrgrozā, tā vietā koncentrējoties uz sacensību, kurā visu izšķīra pāris minūtes.

Jau pirmajā etapā nedaudz negaidīti par līderi kļuva OK Meridiāns komanda, kuru vadībā izvirzīja tikai 17 gadus vecā Kristīne Brunere, pārspējot agrāko gadu Latvijas pieaugušo izlases dalībnieces Iritu Puķīti (OK Kāpa, +2:02) un Signi Sirmo (OK Alnis, +5:04), kuras abas pieļāva kļūdas distances vidusdaļā.


Kristīne Brunere: “Man ļoti patika distance. Bija grūti, jo bija ļoti karsti, it īpaši purvos un izcirtumos. Bija punkts distancē, kurā apsteidzu Iritu. Abas apstājāmies, saminstinājāmies, bet es sapratu, ka, jā, šeit jābūt manam kontrolpunktam. Pēc tam vairs nevienu neredzēju, skrēju viena pati līdz pat galam. Distances beigās biju ļoti uzmanīga – tur viss bija zaļš, bez izteikta reljefa.”

Otrajā etapā vadību izdevās saglabāt un pārsvaru nosargāt OK Meridiāns komandai, kurai šo etapu veica Zanda Abzalone. Pirmajā etapā iekrātais pārsvars pār tuvākajām sekotājām tika palielināts par 1 sekundi līdz +2:03. Taču stafetes vidus posmu teicami noskrēja OK Alnis orientieriste Elza Ķuze, kura ar labāko etapa laiku saglabāja trešo pozīciju, taču pietuvojās līderēm +2:35 attālumā, tātad, vienas kļūmes attālumā (+0:32) līdz otrajā vietā esošajām OK Kāpa orientieristēm, kurām otrajā etapā startēja Ieva Rukšāne, kurai grūtības sagādāja jaunaudzē un bedrē esošais kp distances beigās.

Taču šī kļūda nesekoja. OK Kāpa orientieriste Agnese Dzērve spēja saglabāt mieru visas distances garumā un, izmantojot OK Meridiāns Dinas Palsas kļūdas, izvirzīties vadībā, šo vadību noturēt arī distances sarežģītajās beigās un kopā ar komandas biedrenēm izcīnīt skaistu uzvaru.


“Jau 2.kp bijām kopā. Tālāk laikam bija farsti, jo skrējām katra par sevi – distancē biju viena. Jutu, ka varētu būt pirmā, bet nebiju pārliecināta. Beigās varētu teikt, ka man paveicās, jo tur bija, kur kļūdīties. Es ļoti uzmanīgi gāju un arī trāpīju.”

Daugavas kausa uzvarētājas OK Alnis orientieristes visos trijos etapos iekļāvās 40-41 minūšu rezultātos un trešā etapa veicēja Zane Dzirkale finišā kopā ar komandas biedrenēm varēja priecāties par izcīnītu otro vietu, esot arī diezgan tuvu uzvarai – no tās atpaliekot vien 1:11.

Mazāk prieka bija vērojams OK Meridiāns skrējējas Dinas Palsas mīmikā pēc finiša – pieļautās kļūdas lika atkāpties uz trešo vietu, 6:02 aiz uzvarētājām.

1. Kāpa OK 2:00:44
2. Alnis OK – JNSC +1:11
3. Meridiāns-CPSS-Pārgauja 1 +6:02
4. Ozons +15:42
5. Meridiāns-CPSS-Pārgauja 2 +26:31
6. Auseklis IK +26:56

OK Saldus attaisno favorītu statusu vīriešu elitē
Saldus orientieristiem startējot savā labākajā sastāvā, bija grūti viņus neuztvert par favorītiem, taču intriga par stafetes uzvarētājiem atrisinājās tikai pēdējā etapā. Intrigas netrūka arī pārējo vietu sadalījumā – kas būs otrie un kura būs labākā IK Auseklis komanda?

Jau pirmajā etapā izkristalizējās trīs komandu grupa, kas cīnīsies par uzvaru. Uzvara etapā OK Ogre komandai – Valters Reneslācis etapu veica visātrāk un kā pirmais no elites orientieristiem varēja nogaršot sponsoru sagādāto Green Cola dzērienu, bet no viņa daudz neatpalika arī OK Saldus Atis Rešķis (+0:03) un IK Auseklis 2.komandas skrējējs Andris Gailis (+0:19). Līderu grupā stafeti nodeva arī OK Saldus otrā komanda, kurai pirmajā etapā startēja Emīls Zērnis (+0:09), taču tas arī palika šīs komandas augstākais punkts.

Valters Reneslācis: “Baigi karsti, sutīgi. Sāku ļoti mierīgi, turējos grupas vidusdaļā vai pat beigās. DIstances vidū veiksmīgi paņēmu savu farsta variantu un nedaudz atrāvos. Skatītāju kp bija neliels pārsvars, un pēdējos īsajos, tehniskajos etapos centos būt ļoti uzmanīgs, bet uz priekšpēdējo kp biju pat pārāk uzmanīgs un zaudēju pārsvaru, bet tāpat iznācu pirmais.”

Starp līderu komandām nozīmīgu laiku zaudēja vienīgi IK Auseklis pirmās komandas orientierists, tikai 17 gadus vecais Matīss Saulīte, kurš nespēja izturēt līderu tempu un piekāpās 8:25.

Taču otrajā etapā sacensību centrā klātesošie varēja pieredzēt Mārtiņa Sirmā meistarklasi. Startējis 8.vietā, 8:25 aiz līdera, stafetes maiņā viņš ieradās atpaliekot jau tikai 3:32 un izvirzot IK Auseklis 1 ceturtajā pozīcijā, ar gluži labām izredzēm tikt labāko trijniekā, kas palika 22 sekunžu attālumā: “Skatītāju etapā dzirdēju komentāru, ka esot uzņēmis Pasaules Čempionāta tempu. Jā, atdeve no manis bija kā čempionātā! Dažbrīd šķita tik vienkārši, ka meklēju iespējas, kur vēl un vēl pielikt tempam – šajā sportā nav ātruma limita. Tomēr ir tā, ka šī ir stafete un atbildība pret komandu ir, neskrienu savam rezultātam, koncentrējos pamatā uz tehniku, karti, arī vieglajos etapos. Nedaudz, ap 15 sekundēm zaudēju etapā pēc skatītāju kp, komandas biedri nebija pabrīdinājuši, ka jāpiesargājas.”

Taču no pārējiem konkurentiem aizbēga divi vīri – OK Ogre Edgars Ustinovs un OK Saldus Kristaps Jaudzems, kurš izvirzīja savu komandu līderpozīcijā: “Sākumā uzskrēju ātrāk un biju izvirzījies priekšā, bet tad laikam atšķīrās farstu varianti un redzēju atkal Zigmāru Gaili un Edgaru Ustinovu. Pēc tam mums ar Ustinovu sakrita farsti un skrējām kopā. Divus etapus pirms skatītāju kp pārķēru etapu, no kp izgāju nepareizā virzienā un zaudēju vismaz pusminūti. Tad nu zaudēju vadību, taču drīz atkal līderi noķēru un uz pēdējo kp sāku kāpināt tempu, izrādījos ātrāks. Zināju, ka, ja ielaidīšu Rūdolfu pirmo, viņš mūs nepievils.”

Līderiem līdzi netika arī IK Auseklis 2 orientierists Zigmārs Gailis, kurš tomēr ar individuālām pūlēm saglabāja komandai trešo pozīciju, +3:10.

Trešajā etapā citiem cerības neatstāja Rūdolfs Zērnis, kurš, pat nedaudz atslābstot distances beigās, spēja iekrāt drošu piecu minūšu pārsvaru pār tuvākajiem sekotājiem un nodrošināt komandai uzvaru: “Līdz ceturtdienai vēl nezinājām, vai es būšu tas, kas skries pirmajā komandā, tāpēc nekādu taktiku nemaz nepaspējām pārrunāt. Mērķis atkārtoti izcīnīt LČ titulu stafetē, esot pašreizējiem čempioniem, arī nav atcelts”

Raivo Kivlenieks, lai arī netika līdzi Zērnim, tomēr nosargāja otro vietu Ogres orientieristiem.

Saspringtākais duelis trešajā etapā izvērtās starp divām IK Auseklis komandām, starp kurām sekmīgāka izvērtās brāļu Gaiļu trijotne – jaunākais no brāļiem Rihards spēja noturēties priekšā Fricim Spektoram un saglabāja trešo pozīciju finišā. Fricis Spektors jau bija noķēris kluba biedru, bet kādā no farsta kontrolpunktiem kontakts tika pazaudēts un atstarpe starp abām IK Auseklis komandām finišā bija 1:39.

  1. Saldus OK 2:01:54
  2. Ogre OK/SC 1 +5:01
  3. Auseklis IK 2 +6:11
  4. Auseklis IK 1 +7:50
  5. Ogre OK/SC 2 +13:27
  6. Kāpa OK +14:48

Visās vecuma grupās kopā sekmīgākās sacensības OK Kāpa, kuras kontā trīs uzvaras. Taču īpašo Ozona apbalvojumu – Melnā stārķa statueti – par izcilu kluba darbību gluži pelnīti saņēma OK Alnis.

Sacensību mājaslapa.
Rezultāti.
GPS analīze (karte ar visiem kp)
Foto galerija 1 (Jānis Andersons)
Foto galerija 2 (Mārcis Zariņš)
Foto galerija 3 (Inga Grende)

Treniņš